Základní škola Luštěnice je úplná škola s devíti postupnými ročníky.
Kapacita školy umožňuje vzdělávání 300 žáků.

skola-lustenice

Součástí školy je školní družina, s kapacitou 135 žáků. První oddělení školní družiny je umístěno v budově OÚ, druhé v sousední sokolovně a další v budově pavilonu školy.

Základní škola Luštěnice poskytuje základní vzdělání pro děti z Luštěnic a jejich částí Voděrady, Zelená a okolních obcí Újezd, Újezdec, Smilovice, Bratronice a Rejšice. Větší část žáků dojíždí a proto je organizace dne školy přizpůsobena dopravní obslužnosti .

Vybavenost školy

• V pavilonu jsou 4 učebny, které slouží jako kmenové učebny 1. stupně.
  • V novém objektu jsou 3 kmenové učebny 1.stupně a školní dílny.
  • V historické budově je 9 učeben, sloužících jako odborné pracovny, které jsou převážně k dispozici žákům 2. stupně - 2 PC učebny, učebna pro výuku českého jazyka, přírodopisu, matematiky, výtvarné výchovy a hudební výchovy, anglického jazyka, fyziky a zeměpisu.
  • Učebny jsou vybaveny klasickými pomůckami a audiovizuální technikou. Pro další studium, práci žáků i pedagogů je k dispozici školní knihovna, která je součástí učebny českého jazyka.
  • V sousedství školy se nachází pronajaté sportovní hřiště a sokolovna. Pro aktivní vyžití ve volných chvílích slouží prostranství kolem pavilonu 1. stupně.
  • Od ledna 2014 je součástí školy školní kuchyň a školní jídelna.

Spolupráce s rodiči a jinými subjekty

• Rodiče dostávají informace o výsledcích vzdělávání průběžně prostřednictvím žákovských knížek. Na třídních schůzkách se řeší především společné třídní záležitosti a v době konzultací, které se konají dvakrát ročně, jsou učitelé k dispozici řešit záležitosti žáků s rodiči individuálně.
  • Úzce spolupracujeme se školskými poradenskými zařízeními v Mladé Boleslavi
  • Školská rada umožňuje zřizovateli i zástupcům z řad rodičů uplatňovat své podněty k výchovně vzdělávacímu procesu.

Dlouhodobé projekty a periodické akce

• Během školního roku probíhají dlouhodobé projekty, které se každoročně doplňují. Projekty jsou převážně v rámci třídy, ale během roku probíhají i projekty, ve kterých se realizují žáci ze všech ročníků.
  • Jsou to např.: Klub mladého diváka, Den Země, Velikonoce, Sportovní hry, Luštěnický slavíček nebo Adventní výstava.
  • Škola je zapojena do evropského projektu "Ovoce do škol", "Mléko do škol",  do školního recyklačního programu "Recyklohraní"
  • Jako součást výchovně vzdělávací činnosti školy jsou do ŠVP zařazeny tyto „preferované“ školní akce:

1. stupeň :

• Povinný plavecký výcvik pro žáky 1. stupně
    • Poznávací exkurze, výlety, vícedenní poznávací výlety pro 5.ročník

2. stupeň :

• Lyžařský výcvikový kurz
    • Vodácký kurz
    • Výlety a exkurze, vícedenní poznávací výlety

1.- 9. ročník

• Ochrana člověka za mimořádných událostí
    • Projekty primární prevence