Základní škola Luštěnice je úplná škola s devíti postupnými ročníky.
Kapacita školy umožňuje vzdělávat 300 žáků.

Součástí školy je školní družina, jejíž 3 oddělení mají kapacitu 75 žáků. První oddělení školní družiny je umístěno v budově OÚ, druhé v sousední sokolovně a třetí v budově pavilonu školy.

Základní škola Luštěnice poskytuje základní vzdělání pro děti z Luštěnic a jejich částí Voděrady, Zelená a okolních obcí Újezd, Újezdec, Smilovice, Bratronice a Rejšice. Větší část žáků dojíždí a proto je organizace dne školy přizpůsobena dopravní obslužnosti .

Vybavenost školy

Základní škola:

Od ledna 2014 je součástí školy školní kuchyň a školní jídelna.

Spolupráce s rodiči a jinými subjekty

Dlouhodobé projekty a periodické akce

Během školního roku probíhají dlouhodobé projekty, které se každoročně doplňují. Projekty jsou převážně v rámci třídy, ale během roku probíhají i projekty, ve kterých se realizují žáci ze všech ročníků.

Jsou to např.: Klub mladého diváka, Den dopravní výchovy, Den Země, Velikonoce, Vynášení Morany, Sportovní olympiáda, Luštěnický slavíček, Branný den.

Škola je zapojena do evropského projektu "Ovoce do škol", do školního recyklačního programu "Recyklohraní", do projektu humanistického hnutí "Adopce na dálku".

Jako součást výchovně vzdělávací činnosti školy jsou do ŠVP zařazeny tyto „preferované“ školní akce:

1. stupeň :

2. stupeň :