Školní poradenské pracoviště

Na naší škole  působí školní poradenské pracoviště (dále jen ŠPP), které zajišťuje poskytování poradenských a konzultačních služeb pro žáky, jejich zákonné zástupce a pedagogy.

K hlavním cílům ŠPP patří iniciace aktivit vedoucích k vylepšení sociálního klimatu školy - posílení pozitivních vztahů mezi všemi subjekty školy, rozšíření oblastí primární prevence a zkvalitnění péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Za poskytování poradenských služeb na škole zodpovídá ředitelka školy, případně jí pověřený pracovník. Vedení školy se podílí společně s ostatními pracovníky na vytvoření Programu školního poradenského pracoviště na zabezpečování pedagogicko-psychologického poradenství poskytovaného ve škole, klade důraz na vzájemnou informovanost, spolupráci a dodržování etického kodexu školních poradenských pracovníků.

Odbornou a metodickou podporu poradenským pracovníkům ve škole poskytují školská poradenská zařízení, nejčastěji pedagogicko-psychologická poradna a speciálně pedagogické centrum.

Činnost ŠPP je legislativně opřena o vyhlášku č. 27/2016 o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných a vyhláškou č. 197/2016 o poskytování poradenských služeb ve školách a školských zařízeních. Aktivity ŠPP zajišťují výchovné poradkyně a školní metodička prevence.

Pracovníci ŠPP:

1. poradenští pracovníci školy

2. pracovníci podílející se na poradenských službách a vytvářející konzultační tým pro poskytovaní služeb ve škole

3. třídní učitel

4. učitel-metodik pro přípravu školního vzdělávacího programu

5. případně další pedagogové, zejména učitelé výchov

Cíle ŠPP:

• pracovat se všemi subjekty školy a vytvořit tak širokou základnu primární prevence školní neúspěšnosti  a sociálně nežádoucích jevů,

• sledovat účinnost preventivních programů aplikovaných školou a vytvořit metodické zázemí pro jejich vytváření a realizaci,

• zavést do školství koncepci kariérového poradenství,

• připravit podmínky a rozšířit možnosti integrace žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných,

• vybudovat příznivé sociální klima pro integraci kulturních odlišností a přijímání sociálních odlišností na škole,

• posílit péči o žáky s neprospěchem a vytvořit předpoklady pro jeho snižování,

• prohloubit včasnou intervenci při aktuálních problémech u jednotlivých žáků a třídních kolektivů,

• poskytovat metodickou podporu učitelům při aplikaci psychologických a speciálně pedagogických aspektů vzdělávání do školních vzdělávacích programů,

• prohloubit a zlepšit spolupráci a komunikaci mezi školou a rodiči,

• integrovat poradenské služby poskytované školou se službami školských poradenských zařízení (zejm. pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, střediska výchovné péče) a s úřady práce.

Personální obsazení ŠPP:

Výchovné poradkyně: Gabriela Dvořáková

Metodička primární prevence: Mgr. Zlatuše Swaczynová

Psychologický poradce: Matouš Jarolímek

Veškerá dokumentace pracovníků ŠPP je vedena v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů a je archivována.

Naše škoní poradenské pracoviště úzce spolupracuje zejména se školními poradenskými zařízení v Mladé Boleslavi:

Školní poradenská zařízení Mladá Boleslav

Adresa: Václavkova 1040, 293 01 Mladá Boleslav
E-mail: pppmb@seznam.cz
Web: www.pppstredoceska.cz

Objednání: zákonný zástupce dítěte, škola po dohodě s rodiči

• pomáhá řešit výchovné a výukové problémy dětí a mládeže ve věku od 3 do 19 let
  • zajišťuje odborné psychologické a speciálně-pedagogické služby žákům, jejich zákonným zástupcům a školám, a to v otázkách osobnostního, sociálního, vzdělávacího a profesního vývoje dětí a mládeže
  • poskytuje péči a poradenství zvláště dětem a mládeži s vývojovými a výchovnými problémy či výukovými obtížemi
  • poskytuje informační a metodickou pomoc školám, pedagogickým pracovníkům (zejména výchovným poradcům)
  • podílí se na aktivitách souvisejících s prevencí sociálně patologických jevů.

Speciální pedagogické centrum Mladá Boleslav

Adresa: Na Celně 2
Web: www.skolanacelne.cz

• Poradenské zařízení pro děti a žáky se zdravotním postižením či zdravotním znevýhodněním

Návštěvu PPP a SPC je vhodné konzultovat s třídním učitelem popř. výchovným poradcem.